Vizantija i njeni neprijatelji (IV – XI vek)
Posle smrti cara Teodosija, 395. godine, istočni deo Rimskog Carstva nije se više sjedinio sa zapadnim, već se izdvojio u samostalnu državu – Vizantiju, obuhvativši osam od ranijih četrnaest dijeceza (Egipat, Aziju, Pont, Siriju, Istok, Makedoniju, Grčku i Trakiju).
Justinijan je sa razlogom nazvan poslednjim rimskim carem. Mada su njegovi naslednici i dalje nosili tu titulu, oni nisu imali vlast nad zapadnim i latinskim delom Carstva i imali su malo interesovanja za to. Pre dolaska na vlast Justinijanovog strica Justina, čime počinje njegov uspon, carstvom je vladala jaka senatorska zemljoposednička aristokratija, koja je na presto bila postavila Anastasija. U prestonici su često izbijali sukobi stranaka, a najčešće je i carsko ime provlačeno kroz blato u tim sukobima. Posle njegove smrti 517. godine na vlast je došao nepismeni ilirski seljak, Justin, koji se bio istakao u vojnoj službi, jer je u svoj prisutnoj anarhiji cara izabrala vojska, a ne senat. Njegov nećak Justinijan, faktički je upravljao carstvom i u to vreme, ali je na vlast zvanično stupio 527. godine. Justinijan je krenuo sa istrebljivanjem jeretika, dok su na vojsku trošena ogromna sredstva. Ogromni porezi, netrpeljivost prema određenim verskim zajednicama, prodori Slovena na Balkan i drugi problemi izazvali su ustanak «Nika» 532. godine, ali je on uspešno ugušen, a oko 30 000 ustanika je pobijeno na gradskom hipodromu u prestonici. Ustanak su bili digli zeleni, pošto je car odbacio njihove žalbe na nasilja koja su činili plavi. Kada se učvrstio na prestolu, Justinijan se okrenuo povraćaju izgubljenih teritorija Rimskog carstva. Uspeo je da uništi vlast Vandala i Ostrogota, povrativši Severnu Afriku i Italiju, a Vizigotima je oduzeo jug Španije. Justinijan umire 565. godine i nasleđuje ga njegov sestrić Justin II. Od 565. do 716. godine Vizantija se žestoko borila za opstanak, posrćući pod udarima i sa istoka i sa zapada. Dok se branilo, razvilo je svoje ekonomske izvore, političko i vojno ustrojstvo i svoj tip evropske civilizacije. Između 716. i 1057. godine došla su tri veka slave. Vizantija je najbogatija država Evrope, najjača vojna sila i daleko najrazvijenija. Poslednja četiri veka postojanja Carstva, od 1057. godine do 1453. godine, period je postepenog opadanja moći.
U vreme prvog razdoblja carevi su bili obično zaokupljeni odbranom azijskih granica, te je u evropskim provincijama priličan haos. Sloveni koji su saveznici Avara u stvaranju ovog haosa, polako počinju da se i naseljavaju u praznim provincijama. Već na početku VII veka sa Iraklijem I, počinju znaci budućeg uspona Vizantije, pobedom nad vekovnim neprijateljem, Persijom. Međutim, nova opasnost se pomaljala na horizontu. Pet godina pre odlučujuće pobede nad Persijom kod Ninive 627. godine, Muhamed je prešao iz Meke u Medinu i započeo sa širenjem svoje vere. Uskoro su beduini bili povezani religijom u moćnu silu koja je pokrenula rat protiv nevernika. Muhamed je umro 632. godine, a već sledeće godine su njegovi naslednici krenuli u ofanzivu i porazili ostatke Persije do 642. godine, a Vizantiju naterali u povlačenje sa istočnih obala Mediterana. Tek pod Lavom III (717-741) Vizantija je preuzela inicijativu i tada počinje period njene moći koji traje do kraja makedonske dinastije, polovinom XI veka. U ovom periodu sve evropske i maloazijske provincije carstva su gusto naseljene i poljoprivreda je počela da se razvija. Konstantinopolj je za vreme ovog razdoblja imao preko milion stanovnika, bio centar trgovine i proizvodnje, umetnosti i nauke. Država je uređivala prodaju sirovina, promet proizvoda i proizvodnju, kao i cene i dobit. Vizantijski proizvodi su bili cenjeni i podražavani širom Evrope.
Vizantijska vojska je bila dobro plaćena, pažljivo organizovana, marljivo uvežbana i u potpunosti opremljena. Njena okosnica je bila teška konjica, koja je činila gotovo polovinu svih snaga. Vizantijski konjanik je nosio čelični šlem, pancirnu košulju, metalne rukavice i cipele. Njegovo oružje su bili mač, koplje i luk. Postojale su i dve vrste pešadije, laka i teška. Laku pešadiju činili su strelci koji nisu nosili na sebi oklop, ali su bili naoružani dalekometnim lukovima. Teški pešak je nosio šlem, oklop, često i rukavice, a imao je i štit, mač, koplje i bojnu sekiru. Na čelu pokrajina – tema nalazio se strateg, u čijim rukama je bila i civilna i vojna vlast. Stratezi su bili vojnici od zanata i nisu se upuštali u nepotrebne rizike, pa tako nikada nisu rizikovali bitku, izuzev ako nisu bili sigurni u pobedu.
Državom je upravljala glomazna i skupa birokratija, ali je bila relativno efikasna. Državnu vlast je držao car ili, ponekad, carevi. Kako je prolazilo vreme nasledni princip sedanja na presto je postajao sve jači. Carski podanici su padali pred carem ničice, na isti način kako su to njihovi preci činili pred paganskim kraljevima-bogovima. Car je u velikoj meri vladao i nad crkvom. U njegovoj nadležnosti bilo je imenovanje carigradskog patrijarha, koji je bio na čelu crkve. Odnosi Vizantije sa zapadom su varirali od perioda, do perioda. Prve nesuglasice pojavile su se već 800. godine kada je Karlo Veliki proglašen za cara. Tek dve godine kasnije, Vizantija ga je priznala za cara, ali ne rimskog. Crkvene razlike i slabljenje vizantijskog uticaja na zapadu doveli su do razlaza crkava koje je tinjalo dva veka preko konačnog razlaza 1054. godine
Krajem X veka odred Turaka iz centralne Azije, koji je predvodio Seldžuk ibn Taka sa svojim sinovima ušao je u istočni deo muslimanskog carstva i stupio u službu kod jednog od mesnih sultana. Tu su postali muslimani, a uskoro i fanatični vernici. Tokom treće decenije XI veka seldžučki prinčevi su postali gospodari istočnih oblasti kalifata, a 1055. godine Seldžukov unuk je zauzeo Bagdad, u kome ga je kalif svečano proglasio sultanom. Kada je sultan Alp Arslan pobedio vizantijskog cara Romana IV Diogena 1073. godine kod Mancikerta, on se okrenu osvajanju Turkestana, a svom bratu Sulejmanu prepustio rat sa Vizantijom. Uskoro je Sulejman vladao sultanatom u kome se nalazila čitava Mala Azija sa prestonicom u Nikeji.
Početkom I krstaškog rata, Vizantija je dobila pomoć u borbi protiv muslimana od zapadnih vitezova. Ali umesto da to budu pomoćni odredi podređeni vizantijskom caru, bile su to vojske ritera i velikaša koji su krenuli u osvajačke pohode, a ne u oslobađanje vizantijskih pokrajina od muslimana. Ubrzo posle prvobitnih uspeha, krstaši su se posvađali sa vizantijskim carem i krenuli svojim putem. Posle propasti I krstaškog pohoda, preživeli su se vratili na zapad šireći negativni sliku o Vizantiji. Već nepunih stotinu godina kasnije, kada je pokrenut IV krstaški rat, ta netrpeljivost prerasla je u otvoreni rat, te je prestonica carstva pala 1204. godine, a teritorija rasparčana među latinskim vitezovima. Tako su nastale nove tvorevina na tlu starog carstva, koje je već uveliko bilo u krizi. Iako je Teodor Laskaris uspeo da u Nikeji rekonstruiše Vizantiju i stvori zdravu i sposobnu državu, ona više nikad nije doživela prethodnu slavu. 1261. godine Konstantinopolj je oslobođen Latina i carstvo je ponovo proglašeno, pod dinastijom Paleologa. U Maloj Aziji se sada uzdižu Turci Osmanlije, poreklom od emira Osmana (1290-1326) i njihova nezadrživa ekspanzija ruši vizantijski sistem, što potkupljivanjem, što osvajanjem. 1356. godine Turci prelaze u Evropu. Murat, Orhanov sin, osvaja 1363. godine Jedrene i tu smešta prestonicu. U narednih trideset godina Turci postaju gospodari Balkana, iako je to Murata koštalo glave, 1389. godine, u boju na Kosovu Polju. Njega nasleđuje njegov sin Bajazit, koji je pokazivao otvoreno neprijateljstvo prema Vizantiji, ali pre nego što je nešto konkretno mogao da učini zarobio ga je Tamerlan, mongolski kan, posle bitke kod Angore 20.7.1402. Sledećih pedeset godina sultani su bili zaokupljeni ratovima protiv Ugarske i Poljske na kopnu i Venecije na moru. 1453. godine sultan Mehmed II, koji je dve godine ranije stupio na presto, napao je Konstantinopolj i osvojio ga 29. maja, čime je Vizantija prestala da postoji.
Posle smrti cara Teodosija, 395. godine, istočni deo Rimskog Carstva nije se više sjedinio sa zapadnim, već se izdvojio u samostalnu državu – Vizantiju, obuhvativši osam od ranijih četrnaest dijeceza (Egipat, Aziju, Pont, Siriju, Istok, Makedoniju, Grčku i Trakiju).
Justinijan je sa razlogom nazvan poslednjim rimskim carem. Mada su njegovi naslednici i dalje nosili tu titulu, oni nisu imali vlast nad zapadnim i latinskim delom Carstva i imali su malo interesovanja za to. Pre dolaska na vlast Justinijanovog strica Justina, čime počinje njegov uspon, carstvom je vladala jaka senatorska zemljoposednička aristokratija, koja je na presto bila postavila Anastasija. U prestonici su često izbijali sukobi stranaka, a najčešće je i carsko ime provlačeno kroz blato u tim sukobima. Posle njegove smrti 517. godine na vlast je došao nepismeni ilirski seljak, Justin, koji se bio istakao u vojnoj službi, jer je u svoj prisutnoj anarhiji cara izabrala vojska, a ne senat. Njegov nećak Justinijan, faktički je upravljao carstvom i u to vreme, ali je na vlast zvanično stupio 527. godine. Justinijan je krenuo sa istrebljivanjem jeretika, dok su na vojsku trošena ogromna sredstva. Ogromni porezi, netrpeljivost prema određenim verskim zajednicama, prodori Slovena na Balkan i drugi problemi izazvali su ustanak «Nika» 532. godine, ali je on uspešno ugušen, a oko 30 000 ustanika je pobijeno na gradskom hipodromu u prestonici. Ustanak su bili digli zeleni, pošto je car odbacio njihove žalbe na nasilja koja su činili plavi. Kada se učvrstio na prestolu, Justinijan se okrenuo povraćaju izgubljenih teritorija Rimskog carstva. Uspeo je da uništi vlast Vandala i Ostrogota, povrativši Severnu Afriku i Italiju, a Vizigotima je oduzeo jug Španije. Justinijan umire 565. godine i nasleđuje ga njegov sestrić Justin II. Od 565. do 716. godine Vizantija se žestoko borila za opstanak, posrćući pod udarima i sa istoka i sa zapada. Dok se branilo, razvilo je svoje ekonomske izvore, političko i vojno ustrojstvo i svoj tip evropske civilizacije. Između 716. i 1057. godine došla su tri veka slave. Vizantija je najbogatija država Evrope, najjača vojna sila i daleko najrazvijenija. Poslednja četiri veka postojanja Carstva, od 1057. godine do 1453. godine, period je postepenog opadanja moći.
U vreme prvog razdoblja carevi su bili obično zaokupljeni odbranom azijskih granica, te je u evropskim provincijama priličan haos. Sloveni koji su saveznici Avara u stvaranju ovog haosa, polako počinju da se i naseljavaju u praznim provincijama. Već na početku VII veka sa Iraklijem I, počinju znaci budućeg uspona Vizantije, pobedom nad vekovnim neprijateljem, Persijom. Međutim, nova opasnost se pomaljala na horizontu. Pet godina pre odlučujuće pobede nad Persijom kod Ninive 627. godine, Muhamed je prešao iz Meke u Medinu i započeo sa širenjem svoje vere. Uskoro su beduini bili povezani religijom u moćnu silu koja je pokrenula rat protiv nevernika. Muhamed je umro 632. godine, a već sledeće godine su njegovi naslednici krenuli u ofanzivu i porazili ostatke Persije do 642. godine, a Vizantiju naterali u povlačenje sa istočnih obala Mediterana. Tek pod Lavom III (717-741) Vizantija je preuzela inicijativu i tada počinje period njene moći koji traje do kraja makedonske dinastije, polovinom XI veka. U ovom periodu sve evropske i maloazijske provincije carstva su gusto naseljene i poljoprivreda je počela da se razvija. Konstantinopolj je za vreme ovog razdoblja imao preko milion stanovnika, bio centar trgovine i proizvodnje, umetnosti i nauke. Država je uređivala prodaju sirovina, promet proizvoda i proizvodnju, kao i cene i dobit. Vizantijski proizvodi su bili cenjeni i podražavani širom Evrope.
Vizantijska vojska je bila dobro plaćena, pažljivo organizovana, marljivo uvežbana i u potpunosti opremljena. Njena okosnica je bila teška konjica, koja je činila gotovo polovinu svih snaga. Vizantijski konjanik je nosio čelični šlem, pancirnu košulju, metalne rukavice i cipele. Njegovo oružje su bili mač, koplje i luk. Postojale su i dve vrste pešadije, laka i teška. Laku pešadiju činili su strelci koji nisu nosili na sebi oklop, ali su bili naoružani dalekometnim lukovima. Teški pešak je nosio šlem, oklop, često i rukavice, a imao je i štit, mač, koplje i bojnu sekiru. Na čelu pokrajina – tema nalazio se strateg, u čijim rukama je bila i civilna i vojna vlast. Stratezi su bili vojnici od zanata i nisu se upuštali u nepotrebne rizike, pa tako nikada nisu rizikovali bitku, izuzev ako nisu bili sigurni u pobedu.
Državom je upravljala glomazna i skupa birokratija, ali je bila relativno efikasna. Državnu vlast je držao car ili, ponekad, carevi. Kako je prolazilo vreme nasledni princip sedanja na presto je postajao sve jači. Carski podanici su padali pred carem ničice, na isti način kako su to njihovi preci činili pred paganskim kraljevima-bogovima. Car je u velikoj meri vladao i nad crkvom. U njegovoj nadležnosti bilo je imenovanje carigradskog patrijarha, koji je bio na čelu crkve. Odnosi Vizantije sa zapadom su varirali od perioda, do perioda. Prve nesuglasice pojavile su se već 800. godine kada je Karlo Veliki proglašen za cara. Tek dve godine kasnije, Vizantija ga je priznala za cara, ali ne rimskog. Crkvene razlike i slabljenje vizantijskog uticaja na zapadu doveli su do razlaza crkava koje je tinjalo dva veka preko konačnog razlaza 1054. godine
Krajem X veka odred Turaka iz centralne Azije, koji je predvodio Seldžuk ibn Taka sa svojim sinovima ušao je u istočni deo muslimanskog carstva i stupio u službu kod jednog od mesnih sultana. Tu su postali muslimani, a uskoro i fanatični vernici. Tokom treće decenije XI veka seldžučki prinčevi su postali gospodari istočnih oblasti kalifata, a 1055. godine Seldžukov unuk je zauzeo Bagdad, u kome ga je kalif svečano proglasio sultanom. Kada je sultan Alp Arslan pobedio vizantijskog cara Romana IV Diogena 1073. godine kod Mancikerta, on se okrenu osvajanju Turkestana, a svom bratu Sulejmanu prepustio rat sa Vizantijom. Uskoro je Sulejman vladao sultanatom u kome se nalazila čitava Mala Azija sa prestonicom u Nikeji.
Početkom I krstaškog rata, Vizantija je dobila pomoć u borbi protiv muslimana od zapadnih vitezova. Ali umesto da to budu pomoćni odredi podređeni vizantijskom caru, bile su to vojske ritera i velikaša koji su krenuli u osvajačke pohode, a ne u oslobađanje vizantijskih pokrajina od muslimana. Ubrzo posle prvobitnih uspeha, krstaši su se posvađali sa vizantijskim carem i krenuli svojim putem. Posle propasti I krstaškog pohoda, preživeli su se vratili na zapad šireći negativni sliku o Vizantiji. Već nepunih stotinu godina kasnije, kada je pokrenut IV krstaški rat, ta netrpeljivost prerasla je u otvoreni rat, te je prestonica carstva pala 1204. godine, a teritorija rasparčana među latinskim vitezovima. Tako su nastale nove tvorevina na tlu starog carstva, koje je već uveliko bilo u krizi. Iako je Teodor Laskaris uspeo da u Nikeji rekonstruiše Vizantiju i stvori zdravu i sposobnu državu, ona više nikad nije doživela prethodnu slavu. 1261. godine Konstantinopolj je oslobođen Latina i carstvo je ponovo proglašeno, pod dinastijom Paleologa. U Maloj Aziji se sada uzdižu Turci Osmanlije, poreklom od emira Osmana (1290-1326) i njihova nezadrživa ekspanzija ruši vizantijski sistem, što potkupljivanjem, što osvajanjem. 1356. godine Turci prelaze u Evropu. Murat, Orhanov sin, osvaja 1363. godine Jedrene i tu smešta prestonicu. U narednih trideset godina Turci postaju gospodari Balkana, iako je to Murata koštalo glave, 1389. godine, u boju na Kosovu Polju. Njega nasleđuje njegov sin Bajazit, koji je pokazivao otvoreno neprijateljstvo prema Vizantiji, ali pre nego što je nešto konkretno mogao da učini zarobio ga je Tamerlan, mongolski kan, posle bitke kod Angore 20.7.1402. Sledećih pedeset godina sultani su bili zaokupljeni ratovima protiv Ugarske i Poljske na kopnu i Venecije na moru. 1453. godine sultan Mehmed II, koji je dve godine ranije stupio na presto, napao je Konstantinopolj i osvojio ga 29. maja, čime je Vizantija prestala da postoji.
Нема коментара:
Постави коментар